Pondělí 22/3/2021

Slušní lidé nebo slušné hyeny? Aneb jak náckové vydělávají na předražených respirátorech

Česká republika, duben 2020. Přichází první pandemická vlna a ukazuje, že svět je naprosto nepřipravený. Chybí respirátory, roušky, rukavice, dezinfekce. A Česko zoufale shání ochranné prostředky. Celá společnost se v době nezvyklé solidarity mobilizuje k tomu, aby nezištně nacházela improvizovaná řešení. A co národovecké hnutí „Slušní lidé“? Jeho člen neváhá „svůj národ“ v nejhorší hodince obrat o desítky milióny korun na předražených respirátorech.

Duben 2020, COVID pandemie přichází do České republiky. Mnozí místo svého zaměstnání vlastnoručně šijí roušky, podomácku míchají dezinfekci, kterou zdarma rozdávají potřebným. Ale ne všichni. Jaroslav Kalina, kandidát za hnutí Slušné lidi přijde v této krizové chvíli s nabídkou prodeje respirátorů třídy FFP2 českému státu. Prostřednictvím své firmy SUPERVIZE HOLOGRAMY s.r.o. podepisuje s Ministerstvem zdravotnictví smlouvu na dodání 400 tisíc respirátorů za cenu 72,6 milionů korun. Seznam zprávy navíc přinesly informace, že ministerstvo firmě zřejmě ještě „omylem“ zaplatilo o 37 milionů víc.

Firma člena Slušných lidí prodávala Ministerstvu zdravotnictví jeden respirátor za 150 korun za kus. Pro srovnání Ministerstvo vnitra nakupovalo ve stejné době respirátory zhruba za polovinu. Jak odhalil server Seznam zprávy, Kalina je v Číně nakoupil za 38 korun bez DPH. To byla naopak podle odborníků velmi dobře vyjednaná cena. Za zprostředkování tedy občany a občanky ČR v jejich těžké hodině podojili o více než padesát miliónů korun, když si k ceně přirazil neuvěřitelných 300 procent.

Pikantní je, že Jaroslav Kalina je v podnikání celkem nováček. Firma Supervize Hologramy s.r.o. se nákupem a prodejem ochranných pomůcek vůbec nezabývá. A podle novinářů se v té době muselo za respirátory platit v Číně předem a otázka samozřejmě je, kde 24letý nováček v podnikání získal kolem 15 miliónů korun na nákup, se kterým neměl žádné zkušenosti, navíc v komplikovaném čínském prostředí, kde velkou roli hrají osobní kontakty a vazby. V době bezprecedentní krize a obrovského tlaku na získání nedostatkového zboží. Zkrátka, něco tady pěkně smrdí a je prakticky vyloučeno, že by se jednalo o Kalinův osobní byznys. Mnohem pravděpodobnější je, že funguje jako takzvaný "bíly kůň" někoho jiného.

Odpovědi může přinést pohled na jeho sociální zázemí. Kalina je člověk, který se pohybuje v kruzích známé nazichuligánské skupiny JKG, odkud se pod vedením Zdeňka „Gaunyho“ Pernici, mimo jiné i kamaráda Daniela Landy, rekrutuje většina členů polomafiánského hnutí Slušní lidé. Toje propojeno jak s brněnskými ANO, ODS, tak především s hazardním byznysem Iva Valenty.

Kalina v roce 2018 vedl kandidátku Slušných lidí ve volbách do černovického zastupitelstva a objevil se i na 28. místě kandidátky v brněnských komunálních volbách. K zisku ani jednoho mandátu se ale podle očekávání vůbec nepřiblížil. Slušní lidé tehdy v obou případech kandidovali společně se Stranou soukromníků, za kterou stojí vlivný podnikatel v hazardním byznysu, bývalý senátor a muž odsouzený za korupci - Ivo Valenta. Později se během vyšetřování kauzy Stoka ukázalo, že prominent JKG a šedá eminence Slušných Lidí Jan Tkadlec měl mít vliv na dosazování různých lidí v ANO, aby poté mohl zasahovat do městské politiky a důležitých zakázkek.

Jaroslav Kalina se ke Slušným lidem nedostal žádnou náhodou. Několik let se pohyboval v blízkosti známých brněnských nazichuligánů, jako jsou bratři Lebedovi nebo Vladan Weiss. Vladan Weiss, člen nazichuligánského gangu JKG, byl nedávno odsouzen za brutální napadení mladého muže v centru Brna. Přímo pod městskými kamerami nad ránem zaútočil s kamarády za zády na náhodně vybraného muže. Člověka, který ho nijak neohrožoval, strhl na zem a dobíjel ho na zemi minimálně dvaceti údery do hlavy. „Ptali se ho, co tam dělá, když jim řekl, že tu má rodinu a pracuje tu, začali ho urážet s tím, že je špinavý Arab,“ popsala incident státní zástupkyně. Vladan Weiss byl nakonec za brutální napadení z rasistických pohnutek odsouzen na 7,5 roku vězení. Weiss byl i Kalinovým trenérem v klubu Brenner Boxing, kam chodí trénovat velká část brněnské nazichuligánské scény.


Kamarád Jaroslava Kaliny, neonacista Vladan Weiss z chuligánského gangu JKG, brutálně útočí na mladíka v centru Brna. Náhodně vybraného muže, brutálně zbil kvůli barvě pleti

Jaroslav Kalina (na obrázku vpravo) se svým kamarády z nazichuligásnkého gangu JKG Vladanem Weissem (uprostřed) a Lukášem Lebedou (vlevo)
Jaroslav Kalina (na obrázku vpravo) se svým kamarády z nazichuligásnkého gangu JKG Vladanem Weissem (uprostřed) a Lukášem Lebedou (vlevo)

Přes chuligánské prostředí propojené se sekuritkami a prostředím podnikatelů a funkcionářů kolem FC Zbrojovka Brno vzniklo i spojení s podnikatele Robertem Bittó, jehož firma LOGIN TALK s.r.o. byla druhým společníkem v SUPERVIZE HOLOGRAMY s.r.o. a v minulosti inkasovala miliony statní podpory a dotací zejména na vzdělávání v oblasti internetového marketingu. Bittó se proslavil i tím, že nakoupil pozemky, které Brno potřebovalo ke stavbě městského okruhu a pak šponoval cenu až na 30 milionů. Nakonec za pozemky s odhadní cenou 3,3 miliony dostal přes 5 milionů.

Dnes v Čechách řádí koronavirová pandemie nejhůř na světě. Přeplněné nemocnice rozhodují, koho přijmout, koho nechat zemřít na utlumujících lécích a komu poskytnout nedostatkové ventilace. A hyeny zase cítí maso od kosti. Bittó s Kalinou společně sedí v předsednictvu nově založené firmy Next-Gen Tech, a.s., která je jediným společníkem firmy Bakter Medical s.r.o. Jejím jednatelem není nikdo opět jiný než Kalina a firma dodává koronavirové antigenní testy Saligen, které nabízí jako vhodný materiál pro školy. Podaří se jim zopakovat svůj majstrštych a svoje spoluobčany natáhnout o další desítky miliónů korun? Situace jim hraje do karet. Testů je málo, situace je kritická a náckové už prokázali, že když je nejhůř, tak vám ještě umí šlápnout na krk. Tentokrát se budou snažit napakovat na vašich dětech.

Kalina